Czy Płatki Jaglane Są Zdrowe?


Warning: Undefined variable $post in /home/platne/serwer43982/public_html/autoinstalator/zdrowietoskarb.com.pl/wordpress55289/wp-content/themes/acabado-child/functions.php on line 118

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/platne/serwer43982/public_html/autoinstalator/zdrowietoskarb.com.pl/wordpress55289/wp-content/themes/acabado-child/functions.php on line 118
Approx Reading Time: 13 minutes

Odpowiadając na to pytanie: tak, płatki jaglane są zdrowe, a nawet bardzo zdrowe. Płatki jaglane posiadają wiele wartości odżywczych i oprócz tego są produktem bezglutenowym. Węglowodany w nich zawarte są bardzo dobrym źródłem energii. Płatki jaglane zawierają niezbędne dla naszego zdrowia perwiastki – mikro i makroelementy, są również bogate w witaminy z grupy B. Źródło.

Płatki jaglane, jak i kasza jaglana powstają z pełnego ziarna zboża zwanego prosem. Płatki jaglane są niczym innym jak parowanym i rozgniecionym ziarnem prosa.

Suplementy diety - porównaj ceny

Należy również dodać, że proso to jedyne zboże o odczynie zasadowym, które wpływa korzystnie na kwasicę, zdrowie śledziony oraz pomaga przy chorobach układu oddechowego. Biorąc pod uwagę zasadowy odczyn prosa, można śmiało stwierdzić, że jest ono bardzo pomocne w leczeniu ciężkich chorób takich jak nowotwory, którym jak wiadomo, sprzyja środowisko silnego zakwaszenia. (odnośnik ang.)

Ziarna prosa to tradycyjna żywność w Azji Północnej oraz niektórych częściach Afryki i Europy. Proso uprawiane jest w postaci kilku gatunków.

To uprawiane w USA i Kanadzie jest najczęściej żółte, a gatunki i pochodzące z Dalekiego Wschodu często są czerwonawe. Większa część kaszy jaglanej dostępnej w sklepach z żywnością naturalną pochodzi z upraw organicznych. W Polsce płatki jaglane Bio można kupić również online. Na przykład na Ceneo, ofertę możesz sprawdzić pod tym linkiem.

Płatki jaglane i wartości odżywcze

Proso i jego produkty, a w tym płatki jaglane są bogate w węglowodany złożone, błonnik, białko oraz witaminy z grupy B (zwłaszcza niacynę, B6 i kwas foliowy), zawiera małe ilości witaminy E, ponadto jest bogate w fosfor, magnez, mangan (jest to śladowy minerał, który działa jako przeciwutleniacz), przynosi korzyści osobom cierpiącym na stany zapalne, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zapalenie stawów oraz zły stan kości.

Magnez jest minerałem, który, pomaga rozluźnić mięśnie i nerwy, zmniejsza nasilenie ataków astmy i migreny. Wzmacnia i buduje kości, a także obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko zawałów serca. Proso jest naturalnie bezglutenowe, bogate w błonnik zapobiegający zaparciom.

Proso – płatki jaglane mają niski indeks glikemiczny, co pozwala utrzymać stabilny poziom cukru we krwi – szczegółowy opis IG prosa znajdziecie tutaj: National Center for Biotechnology Information – niestety po angielsku, ale to jest bardzo wiarygodne źródło.

„Niski IG płatków prosa (gotowych do ugotowania) może być spowodowany tworzeniem się odpornej skrobi podczas częściowego żelowania i topnienia skrobi podczas parowania ziaren.”

NCBI

Obniża poziom trójglicerydów, zwiększa korzystnie poziomy HDL. Proso zawiera również wapń, żelazo oraz cynk. Powyższe wartości sprawiają, że płatki jaglane są wspaniałą opcją dietetyczną.

100 gram płatków jaglanych zawiera:

  • 378 Kcal (kalorii)
  • 3,3 grama tłuszczu (w tym nasycone 0,8 grama)
  • 71 gram węglowodanów (w tym cukry 0,55 grama)
  • 2 gramy błonnika
  • 12,3 grama białka
  • 0,00 grama soli

Patrząc na powyższą ilość kalorii, nasuwa się pytanie, czy płatki jaglane są kaloryczne? Odpowiedz na to pytanie, brzmi Nie. Płatki jaglane nie są bardzo kaloryczne. Jeśli chcesz schudnąć, proso jest dobrym wyborem do zdrowej redukcji masy ciała, gdyż stosunkowo liczba kalorii płatków jaglanych jest bardzo niska.

Płatki jaglane są nawet i dla osób, które liczą kalorie i starają się jeść w sposób, który pomoże im utrzymać poziom energii przez cały dzień bez odczuwania ciągłego głodu.

Dla porównania wartości odżywcze w 100 gramach całych ziaren prosa:

  • 354 Kcal (kalorii)
  • 3,1 grama tłuszczu (w tym nasycone 0,5 grama)
  • 68 gram węglowodanów (w tym cukry 1,1 grama)
  • 2,9 grama błonnika
  • 12 gram białka
  • 0,01 grama soli

Proso, kasza jaglana z uwagi na wysoką zawartość w niej tłuszczów nie może być zbyt długo przechowywane, gdyż jełczeje i staje się gorzka w smakuźródło. Ponadto szybko chłonie wilgoć oraz zapachy.

Zawartość witamin w 100 gramach surowej kaszy jaglanej:

  • 0,00 mg Witamina C
  • 0,000 mg Kwas foliowy
  • 0,00000 mg Witamina B12
  • 0,000 mg Witamina A
  • 0,0000 mg Witamina D
  • 0,421 mg Witamina B1
  • 0,290 mg Witamina B2
  • 4,720 mg Witamina B3
  • 0,848 mg Kwas pantotenowy (Witamina B5)
  • 0,384 mg Witamina B6
  • 0,085 mg Foliany (Witamina B9)
  • 0,05 mg Witamina E
  • 0,0009 mg Witamina K

Zawartość makroelementów w 100 gramach surowej kaszy jaglanej:

  • 5 mg Sód
  • 195 mg Potas
  • 8 mg Wapń
  • 114 mg Magnez
  • 285 mg Fosfor

Zawartość mikroelementów w 100 gramach surowej kaszy jaglanej:

  • 1,632 mg Mangan
  • 0,0027 mg Selen
  • 0,750 mg Miedź
  • 1,68 mg Cynk
  • 3,01 mg Żelazo

Czy płatki jaglane są tak samo zdrowe, jak kasza jaglana?

Patrząc na powyższe wartości odżywcze płatków jaglanych i kaszy jaglanej nasuwa się pytanie, czy płatki jaglane są tak samo zdrowe, jak kasza jaglana? Odpowiedz, jest prosta: Tak, płatki jaglane są tak samo zdrowe, jak kasza jaglana.

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że pełne ziarno zawsze będzie miało więcej energii odżywczej niż ziarno zgniecione, czyli poddane nieznacznej obróbce – tak jak jest to w przypadku płatków jaglanych czy owsianych – twierdzenie według makrobiotycznej filozofii i makrobiotycznego modelu odżywiania.

Czy płatki jaglane są lekkostrawne?

Płatki jaglane jako żywność alkaliczna, są lekkostrawne, są dobrą opcją dla osób ze słabym i wrażliwym żołądkiem. Pamiętaj jednak o podstawowej zasadzie jedzenia: cokolwiek jesz, dobrze to przeżuj. Jedynie dobrze przeżuty pokarm staje się lekkostrawny, nawet ten ze swojej natury lekkostrawny, nie powinien być jedzony łapczywie tylko spokojnie przeżuty.

Czy płatki jaglane trzeba gotować?

Płatki jaglane zasadniczo powinno się gotować, ale można je również spożywać w postaci surowej, mieszając np. z jogurtem. Generalnie, podobnie jak płatki owsiane mogą być przyrządzane z powodzeniem na wiele sposobów. Trzeba tu jeszcze dodać, że przed gotowaniem, czy spożywaniem na surowo (w jogurcie, kefirze itp.) nie trzeba ich płukać.

Płatki jaglane najlepiej gotować tak jak podstawową owsiankę:

  • 1 szklankę płatków jaglanych zalej wrzącą wodą i gotuj na małym ogniu przez 5 minut
  • Dodaj mleko i gotuj na wolnym ogniu przez kolejne 2-3 minuty, uważaj, aby nie przypalić
  • Podawaj z owocami lub innymi dodatkami do smaku według uznania

Czy płatki jaglane błyskawiczne trzeba gotować?

Nie trzeba gotować, ale możesz – jak chcesz. Jeśli przygotowujesz je tak, aby miały bardzo kremową konsystencję to możesz je chwilkę pogotować. Poza tym gotowane jedzenie ma większą „moc” ogrzewającą ciało.

W przeciwnym razie podobnie jak płatki owsiane błyskawiczne wystarczy zalać je wrzątkiem w termosie obiadowym – całkiem fajny termos możesz kupić na Ceneo pod tym linkiem.

Po zalaniu płatków w termosie poczekaj kilka minut, po czym podawaj z dodatkami według uznania. Co do proporcji wody i płatków jaglanych błyskawicznych to jest 7 lub 8 łyżek płatków jaglanych błyskawicznych zalać 250 ml wrzącej wody. Oczywiście jak już wyżej wspomniałem, możesz je również jeść na surowo, mieszając z jogurtem, kefirem, etc.

Suplementy diety - porównaj ceny

Albo możesz je zalać zimną przegotowaną wodą na noc, a rano będą gotowe do spożycia. Jednak ze swojej strony zalecałbym je zagotować, albo chociaż troszkę podgrzać – tak jest zdrowiej dla Twojego układu pokarmowego.

Należy tutaj dodać, że podobnie jak płatki jaglane, płatki jaglane błyskawiczne są również zdrowe.

Czy kaszę jaglaną trzeba gotować?

Kaszę jaglaną należy gotować. Na przykład według zaleceń makrobiotycznych, przed gotowaniem należy ją trochę wypłukać, po czym, aby zwiększyć jej wartość odżywczą, zaleca się ją lekko wyprażyć na suchej stalowej/żeliwnej patelni, bądź w garnku. Gotować w wodzie w proporcji 1:1 przez około 25 minut z dodatkiem soli nierafinowanej. Podczas gotowania, jeśli będzie trzeba, dodaj trochę więcej wody.

Odnośnie dodatków, z którymi możesz ją gotować, to zachęcam Cię do eksperymentowania. W zależności od sposobu gotowania, potrawy z proso mogą mieć kremową konsystencję, coś jak tłuczone ziemniaki, chociaż nieco chrupiące, jak lekko niedogotowany ryż lub komosa ryżowa. To oczywiście również zależy od czasu gotowania.

Zasadniczo proso można stosować do wielu potraw zamiast kaszy gryczanej lub ryżu. Jest smaczne, stanowi lekkie śniadanie. Dobrze również sprawdza się w potrawach wegetariańskich w połączeniu z różnymi warzywami lub owocami. Nadaje pożywności zupom i duszonym dodatkom. Może być również użyte surowe jako chrupiąca posypka do różnych wypieków.

Czy kaszę jaglaną można jeść codziennie?

Tak, oczywiście, że kaszę jaglaną można jeść codziennie. Możesz ją jeść na śniadanie, obiad lub na kolację. Aczkolwiek pamiętaj o urozmaiceniu, bądź kreatywny, gdyż długotrwałe jednostronne odżywianie nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Kasza, ryż, płatki w różnej postaci mogą być doskonałą bazą wielu odżywczych posiłków. Zwracaj również uwagę, aby kompozycje posiłków nie sprawiały, że staną się one ciężko strawne.

Przykładowo kasza jaglana ugotowana na sypko jest fajną bazą do sera i świeżych pomidorow – bardzo smaczne:) Możesz również, zamiast sera dodać odrobinę mięsa, na przykład kurczaka, najlepiej z hodowli organicznej. Jak już wspomniałem wyżej, kaszę jaglaną możesz również dodać do zupy.

Aby utrzymać dobre zdrowie, warunek lekkostrawności posiłku jest bardzo ważny. Na przykład w TCM główny nacisk właśnie kładzie się na lekkostrawność jedzenia, a nie na jego wartość odżywczą – jak w przypadku zachodniej dietetyki.

Kasza jaglana – przeciwwskazania

Bardzo zalecana w diecie bezglutenowej, aczkolwiek przeciwwskazana w diecie z ograniczeniem błonnika oraz diecie wątrobowej – niskotłuszczowej. Źródło.

Jednakże z punktu widzenia diety makrobiotycznej biorąc pod uwagę, że jej główną cechą jest spore ograniczenie tłuszczów odzwierzęcych, kasza jaglana obok pełnych ziaren ryżu i pszenicy, jest jak najbardziej wskazana w codziennej diecie, na drodze do osiągnięcia dobrego zdrowia.

Osobiście nie spotkałem nikogo, komu kasza jaglana by zaszkodziła. Natomiast spotkałem osoby, którym zaszkodziły produkty odzwierzęce (nie, nie namawiam do wegetarianizmu).

Czyli powyższa kwestia przeciwwskazań kaszy jaglanej moim zdaniem pozostaje otwarta.

Szukałem informacji o badaniach co do przeciwwskazań kaszy jaglanej w diecie na, które Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II (podlinkowany wyżej), się powołuje, ale nie udało mi się ich znaleźć.

Czy z kaszy jaglanej można zrobić mąkę?

Oczywiście, że można zrobić mąkę z kaszy jaglanej. Z tej mąki można robić chleb i różne inne wypieki.

Robi się to tak:

  • Dokładnie umyj kaszę jaglaną, oczyść z brudu i kamieni. Potem namocz w zimnej wodzie przez około 30 minut
  • Tak umytą i namoczoną kaszę jaglaną następnie osusz, prażąc delikatnie na dobrej jakości patelni
  • Pozwól kaszy ostygnąć i upewnij się, czy jest sucha
  • Następnie zmiel suchą kaszę jaglaną na drobny proszek, używając młynka

Jeśli powstała mąka jest zbyt „gruba” to możesz ją zmielić ponownie, uprzednio zmieniając ustawienia młynka, aby mielił bardziej drobno.

Tak uzyskana mąka jaglana jest już gotowa do użycia. Można ją przechowywać w lodówce przez około 2 dni – po upływie tego czasu sprawdź, czy się nie zepsuła. Jeśli nie ma oznak zepsucia w postaci pleśni, brzydkiego zapachu, lub gorzkiego smaku to spokojnie jeszcze możesz ją wykorzystać.

Jak kiełkować Proso?

Kiełki prosa są dość rzadkie, ale proso można kiełkować w domu. Kiełki prosa mogą być krótko gotowane i spożywane solo lub dodawane do przepisów na chleb, lub suszone i mielone na mąkę.

Zaopatrz się w proso z nienaruszonymi łuskami. Proso, z którego usunięto łuskę (kasza jaglana), nie kiełkuje się dobrze, ponieważ zarodek ziarna jest zwykle usuwany podczas procesu łuszczenia.

Możesz kiełkować tylko proso surowe, ale nie prażone, proso poddane jakiejkolwiek obróbce nie wykiełkuje.

Z przygotowanego prosa do kiełkowania spodziewaj się, że skiełkuje w około 50- ciu procentach – proso ma niski wskaźnik kiełkowania.

Postępowanie

  • Wypłucz ½ szklanki prosa i usuń wszelkie zanieczyszczenia. Włóż proso do słoika lub innego pojemnika, w którym będzie kiełkowało
  • Napełnij słoik wodą tak, aby całkiem pokryć ziarna
    Przykryj słoik najlepiej gaza i użyj gumki do jej przytrzymania.
    Proso powinno się moczyć około sześciu godzin
  • Następnie odlej wodę i odwróć słoik nad miską pod kątem, tak aby całkiem odcedzić proso. Po odcedzeniu prosa wylej wodę z miski i włóż do niej słoik z prosem, kładąc go na boku
  • Po 8 godzinach ponownie przepłucz proso w świeżej wodzie, ponownie odlej i odcedź
  • Od tego momentu powtarzaj płukanie prosa 2-3 razy dziennie.
    Proso powinno pokazać małe kiełki w ciągu 1-2 dni

Kiełkowanie zakończone. Teraz możesz opłukać kiełki i zjeść je tak jak lubisz 🙂

Właściwości odżywcze kiełków prosa

Kiełki prosa są bogatym źródłem cynku, miedzi, manganu, magnezu i fosforu. Są wspaniałym dostawcą witaminy B1 i witaminy B3.

Jak już wspomniałem, całe ziarna, takie jak proso, nie tylko pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL. Dostarczają również błonnika, białka i szeregu przeciwutleniaczy.

Ponadto kiełki prosa obfitują w fenole, związki, które chronią przed chorobami nowotworowymi, opóźniają również procesy starzenia się naszego organizmu. Kiełki prosa mają również właściwości zapobiegawcze skokom cukru we krwi. (odnośnik anglojęzyczny)

Podsumowanie

Jak widzisz, proso, jak i jego produkty są rewelacyjną opcją, aby z niej skorzystać w celu poprawy i utrzymania dobrego zdrowia. Jak już wspomniałem, prócz zawartości węglowodanów, cennego błonnika oraz białka i witamin proso jest hipoalergicznym ziarnem i co bardzo ważne jest bezglutenowe.

Odnośnie kiełków jaglanych to zasługują one tutaj na szczególną uwagę z powodu ich bogatych wartości odżywczych. Pamiętaj jednak, że wykiełkowane ziarna nie przechowują się dobrze, więc kiełkuj tylko małe ilości naraz.

Możesz je z powodzeniem wykorzystywać w diecie odchudzającej i spożywać na śniadanie, obiad czy kolację. Możesz je przyrządzać według swoich pomyslow – zachęcam Cię do eksperymentowania.

Jest doskonałą alternatywą dla pszenicy. Podobnie jak wiele innych pełnych ziaren, jest dobrą ochroną przed chorobami serca, cukrzycą oraz rakiem.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już nie masz wątpliwości co do tego, czy płatki jaglane są zdrowe.

Suplementy diety - porównaj ceny