Czy Sól Gorzka Szkodzi?


Warning: Undefined variable $post in /home/platne/serwer43982/public_html/autoinstalator/zdrowietoskarb.com.pl/wordpress55289/wp-content/themes/acabado-child/functions.php on line 118

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/platne/serwer43982/public_html/autoinstalator/zdrowietoskarb.com.pl/wordpress55289/wp-content/themes/acabado-child/functions.php on line 118
Approx Reading Time: 14 minutes

Oczywiście mówimy tu o soli Epsom, która jest siarczanem magnezu.

Odpowiadając krótko na tytułowe pytanie: sól gorzka Nie szkodzi naszemu zdrowiu, jeśli oczywiście jest stosowana w odpowiedni sposób.

Suplementy diety - porównaj ceny

Czyli jak ze wszystkim, tak jak powiedział twórca makrobiotyki George Ohsawa: „należy pamiętać o umiarze, gdyż ilość poważnie wpływa na jakość”. Sól Epsom ma długą historię różnorodnego zastosowania i oprócz tego, że zapewnia korzyści zdrowotne i upiększające, używana jest również w ogrodnictwie.

Na razie jednak skupmy się na jej działaniu na organizm człowieka.

Co to jest sól gorzka (Epsom)?

Parę słów, zanim przejdziemy do zamierzonego tematu. Otóż nazwa soli Epsom pochodzi od nazwy miejscowości Epsom, w Anglii w hrabstwie Surrey, gdzie znajduje się gorzkie źródło soli fizjologicznej. Sól Epsom różni się od tradycyjnych soli, ponieważ w rzeczywistości jest mineralnym związkiem magnezu i siarczanu, który był pierwotnie pozyskiwany z wód owego źródła, ale dziś jest głównie pozyskiwany technologią górniczą.

Działanie soli Epsom na organizm człowieka

Sól Epsom to naturalny środek złuszczający i przeciwzapalny, który można stosować w leczeniu bólów mięśni, suchej skóry, a nawet w walce z różnymi wewnętrznymi problemami zdrowotnymi takimi jak na przykład artretyzm.

Możesz dodać sól Epsom do kąpieli lub moczenia stóp. Jest to wspaniały sposób detoksykacji Twojego organizmu. Efekt będzie bardzo zadowalający, prawie jak po terapii w luksusowym spa :). Należy tu jeszcze dodać, że w przeciwieństwie do innych rodzajów soli, kontakt zewnętrzny z solą Epsom nie powoduje wysuszenia skóry. Wręcz przeciwnie, w rzeczywistości sprawi, że Twoja skóra stanie się miękka i gładka.

Wdając się bardziej w szczegóły o właściwościach soli Epsom:

Sól gorzka na oczyszczanie z toksyn

Siarczany zawarte w soli Epsom pomagają organizmowi w wypłukiwaniu toksyn. To zapewnia odtruwanie komórek organizmu z metali ciężkich. Czyli jednoznacznie może to pomóc w obniżeniu wewnętrznej akumulacji szkodliwych substancji w ciele.

Nasza skóra jest bardzo porowata i co za tym idzie, ma zdolność przepuszczalną jak swego rodzaju membrana. Kąpiele solankowe ze sporym dodatkiem soli Epsom działają podobnie jak proces odwróconej osmozy, dosłownie wypłukują niebezpieczne toksyny z organizmu człowieka.

Zalecenia dotyczące ilości soli Epsom w wodzie do kąpieli są różne. W przypadku solanki – kąpieli detoksykacyjnej, soli Epsom dodaj co najmniej dwie szklanki do wanny i posiedź w niej przez około 40 minut. Przez pierwsze 20 minut ciało pozbywa się toksyn, a drugie 20 minut pozwala wchłonąć minerały z wody, co działa bardzo odmładzająco.

Pamiętaj, aby pić więcej wody (najlepiej przegotowanej i ciepłej), przed w trakcie i po kąpieli, aby zwiększyć detoksykację i dobrze się nawodnić.

Należy tutaj również wspomnieć, że sól gorzka, gdyż zawiera siarkę, ma właściwości przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze. Mocząc stopy w jej roztworze, można  pozbyć się nawet grzybicy i przykrego zapachu stóp. 

Sól gorzka na oczyszczenie jelit

Możesz również pić wodę z solą Epsom. Według amerykańskiego FDA sól gorzka jest zatwierdzona jako środek przeczyszczający i powszechnie stosuje się go do naturalnego łagodzenia zaparć. Jako środek przeczyszczający, działa zwiększając ilość wody w jelitach i skutecznie oczyszcza jelito grube. Jednak bądź ostrożny z ilością, bo to przeczyszcza z siłą wodospadu:), więc postępuj rozważnie.

Podsumowanie badań opublikowanych w „Therapeutic Advances in Gastroenterology” („Terapeutycznych postępach w gastroenterologii”) dowodzi, że sól Epsom „ma silny efekt przeczyszczający in vitro poprzez uwalnianie hormonów trawiennych i neuroprzekaźników” – odnośnik anglojęzyczny.

Wewnętrznie stosowany siarczanu magnezu może przynieść chwilową ulgę w zaparciach, ale jak każdy środek przeczyszczający, sól Epsom nie powinna być długoterminowym rozwiązaniem ani substytutem zdrowej diety bogatej w błonnik. Tak, tak, pamiętajmy o tym.

Proporcje do wypicia to jedna łyżka stołowa soli Epsom na szklankę cieplej wody. Wymieszaj dobrze i wypij wszystko od razu. Ostrzegam, pyszne to nie jest. Możesz dodać niewielką ilość soku z cytryny, aby poprawić smak. Ponadto w czasie tej kuracji pij dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu.

Ogólnie stwierdzono, że naturalna eliminacja powinna nastąpić w ciągu 30 minut do 6 godzin od wypicia soli. Jednak z moich obserwacji wynika, że górna granica czasowa może nawet być nieco dłuższa niż 6 godzin. Reakcja Twoich jelit sporo zależy od tego, co, ile i kiedy jadłeś ostatni posiłek przed kuracją.

Sól gorzka na ból i stany zapalne

Z własnego doświadczenia wiem, że wypicie soli Epsom, w tym przypadku 1/2 łyżki stołowej na szklankę wody skutecznie usuwa ból i opuchliznę dziąseł, i to dosyć szybko. Wniosek z tego, że jest prawdą, iż sól gorzka zwalcza stany zapalne. Ponadto tak jak już wspomniałem, wiadomo, że również ciepła kąpiel z solą Epsom łagodzi ból i łagodzi stany zapalne będące przyczyną większości chorób.

To sprawia, że wpływa korzystnie na leczenie bólu mięśni, bólów stawów, głowy (i nawet migren). Kąpiel w ciepłej wodzie jest jedną z najstarszych form alternatywnej terapii zapalenia stawów. Jednak jeśli dodasz, do tej kąpieli sól Epsom, to kąpiel stanie się o wiele bardziej skuteczna w swoim działaniu terapeutycznym – odnośnik do strony anglojęzycznej.

Ogólnie zdrowy poziom magnezu zawarty w soli Epsom może pomóc w zapaleniach, ponieważ niski poziom magnezu jest związany z wyższym poziomem białka C-reaktywnego, markerem stanu zapalnego w organizmie – odnośnik anglojęzyczny

Eliminuje działanie stresu, wspomaga leczenie chorób

Jeśli chcesz zwiększyć korzyści, płynące z gorącej kąpieli, dodaj jak wyżej szklankę lub dwie soli Epsom do wody w wannie. Zawarty w niej w mega ilości magnez nie tylko pomaga rozluźnić mięśnie, ale zrelaksuje również Twój umysł.

Według badań z University of North Carolina hipomagnezemia, czyli zbyt małe stężenie magnezu we krwi nasila reakcje stresowe. Kolejne badania udowodniły, że magnez ma bardzo głęboki, pozytywny wpływ na stres i nadpobudliwość nerwową. Sole magnezu, zawarte w soli gorzkiej, znacząco zmniejszają stres i eliminują zaburzenia neuropsychiatryczne.

Okazało się również, że magnez ma decydujące znaczenie w produkcji energii potrzebnej w komórkach. Przyjmując większą dawkę magnezu, poczujesz się dużo lepiej i pozbędziesz się stanów niepokoju – bedziesz szybciej zasypiał i będziesz spał jak suseł. Pamiętaj również, abyś nie przesadzał z piciem kawy z kofeiną, gdyż jak wiadomo, kawa jest „złodziejem” magnezu – odnośnik anglojęzyczny.

Jeszcze w odniesieniu do ilości magnezu w organizmie człowieka to prawidłowy jego poziom jest absolutnie niezbędny do zachowania dobrego zdrowia, ale wielu ludzi niestety ma jego niedobór. Częste picie alkoholu i jak już wspomniałem przyjmowanie kofeiny w różnych postaciach, chroniczne biegunki, niedożywienie lub wysoki poziom wapnia (hiperkalcemia) mogą powodować hipomagnezemię.

Po prostu mocząc stopy lub całe ciało w kąpieli zawierającej sól Epsom, możesz tanio, skutecznie i naturalnie zwiększyć wewnętrzny poziom magnezu bez przyjmowania suplementów magnezu, których przyjmowanie doustne nie daje takiego efektu jak wchłanianie przez skórę. Sól gorzka wchłaniana przez skórę powinna pozostać w organizmie nawet do 9 – ciu godzin.

Suplementy diety - porównaj ceny

Temat jest bardzo ważny, wiec jeszcze należy wspomnieć, że długotrwałe niedobory magnezu są związane z wieloma chorobami przewlekłymi, a w tym z chorobami serca, chorobą Alzheimera, cukrzycą typu 2, udarem mózgu, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) i nadciśnieniem. Więc korzystajmy z dobrodziejstw soli Epsom.

Sól gorzka pomaga w oddychaniu

Siarczan magnezu zawarty w soli Epson okazał się także skuteczny w leczenie astmy oskrzelowej. W przeglądzie naukowym opublikowanym w styczniu 2012 roku. Stwierdzono, że siarczan magnezu – uznany jest za bardzo pomocną terapię w przypadku ciężkiego i zagrażającego życiu zaostrzenia astmy – odnośnik anglojęzyczny.

Poza tym już w 1936 roku zastosowano kliniczne użycie magnezu w leczeniu astmy. Badania wykazały, że magnez rozluźnia mięśnie gładkie oskrzeli, ale efekt jest bardzo uzależniony od dawki. W obecnym czasie stosuje się siarczanu magnezu dożylnie jako terapię dodatkową równolegle ze standardowym leczeniem ostrych i ciężkich przypadków astmy.

Pomaga również zapobiegać stanom przedrzucawkowym (Preeklampsja)

Preeklampsja jest niebezpiecznym powikłaniem ciąży, które charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi. Użycie siarczanu magnezu jest dobrym sposobem, w jaki lekarze i ich pacjentki w ciąży pomagają zapobiec preeklampsji. Testy i badania wykazały, że siarczan magnezu ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne in vivo i in vitro.

O co chodzi z tym lekiem rozszerzającym naczynia krwionośne? Chodzi o to, że  pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, co w konsekwencji wspomaga przepływ krwi i co za tym idzie ukrwienie tkanek. A jak wiadomo, od ukrwienia tkanek bardzo zależy nasze dobre zdrowie.

Nawiasem mówiąc, akupresura jest również bardzo dobrym sposobem na ukrwienie tkanek – w zasadzie jest to jej głównym celem poprzez stymulacje kanałów elektromagnetycznych w ludzkim ciele – to według TCM.

Reguluje poziom cukru we krwi

Cukrzyca typu 2 według badań jest często związana z niedoborami magnezu w organizmie człowieka. Tymczasem zdrowy poziom magnezu wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju cukrzycy. Oczywiście już wiesz, że sól Epsom jest doskonałym źródłem magnezu. A co za tym idzie, regularne przyjmowanie soli Epsom, szczególnie przez skórę, może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi.

To z kolei zmniejsza ryzyko cukrzycy i wpływa dodatnio na dzienny poziom energii. Pamiętaj jednak aby w powyższej sytuacji Twojego zdrowia, zanim zdecydujesz się, na użycie jakichkolwiek naturalnych środków na cukrzycę to oczywiście skonsultuj się z Twoim lekarzem.

Daje ulgę w bólach kości i stawów

Podczas stosowania soli Epson w kąpieli lub kompresie sól może przynieść sporą ulgę w odczuciu zmęczenia i dyskomfortu. Zanurz się w relaksującej kąpieli zawierającej sól Epsom. Jest ona powszechnie znanym i może przez to niedocenianym naturalnym lekarstwem na bóle stawów i kości.

Pomaga na Ostrogę Pięty

Jak wiadomo, magnez ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kości. Sól Epsom może być świetnym holistycznym lekarstwem na ostrogę pięty. Ostrogi pięty mogą być od łagodnych do bardzo bolesnych. Jednym z naturalnych rozwiązań w leczeniu ostrogi piętowej jest moczenie stopy w gorącej (ale niezbyt gorącej) solance roztworu soli Epsom.

Jest to bardzo dobry sposób, aby złagodzić stan zapalny i ból. Ogólnie wiadomo, że ta choroba jest trudna w leczeniu, a uzyskanie załagodzenia stanu zapalnego i bólu jest już sporym sukcesem na drodze do zdrowia pacjenta.

Sól Epsom do pielęgnacji włosów

Przetłuszczające się włosy to nic ciekawego. Jeśli jednak dodasz trochę soli Epsom do Twojego szamponu lub odżywki, to bardzo to pomoże zmniejszyć przetłuszczanie się Twoich włosów. Robisz to tak: odmierzasz w proporcji 1:1 sól i odżywkę (przykład: dwie łyżki stołowe odżywki + dwie łyżki soli Epsom).

Po umyciu włosów nałóż tę mieszankę na włosy, pokrywając nią całą skore głowy. Pozostaw mieszankę od paru do 20 minut (wg. uznania), a następnie spłucz ciepłą wodą. Jest to świetny zabieg na włosy, który możesz wykonywać co tydzień.

Sól gorzka na oczyszczenie wątroby

Oczyszczenie wątroby i woreczka żółciowego z kamieni żółciowych dosłownie uzdrawia trawienie. A jak wiadomo trawienie, jest podstawą dobrego zdrowia. Po takim oczyszczaniu możesz spodziewać się, że mogą ustąpić wszelkie alergie, które dawały Ci popalić przez lata.

Poprzez takie oczyszczanie również możesz, wyeliminować bóle barkowe, ramienia i górnej części pleców. Naładujesz się bardzo energią i dużo lepszym  samopoczuciem.

W tym celu możesz właśnie użyć soli Epson w połączeniu oliwy z oliwek, soku z grejpfruta i termoforu. Jak to dokładnie zrobić możesz poczytać tutaj.

Jakie mogą być efekty uboczne i o czym należy pamiętać

Zawsze używaj dawki soli Epsom, które są zalecane na etykiecie opakowania albo według zaleceń lekarza. Siarczan magnezu przyjmowany doustnie może utrudniać organizmowi wchłanianie szczególnie antybiotyków oraz innych leków. Nie zażywaj innych leków w ciągu dwóch godzin przed lub po zażyciu siarczanu magnezu jako środka na zaparcie.

Jeśli Twoja sytuacja jest poważna i masz krwawienie z odbytu lub jeśli nie masz wypróżnień po zastosowaniu soli gorzkiej jako środka przeczyszczającego, przestań jej używać i natychmiast skontaktuj się z lekarzem, gdyż możesz potrzebować fachowej pomocy lekarskiej.

Magnez w różnorakiej formie, w tym sól gorzką, należy stosować ostrożnie u osób z niewydolnością nerek, ponieważ jest on przetwarzany przez nerki i może łatwo osiągnąć trujący poziom u tych pacjentów. Siarczan magnezu jak już wspomniałem, jest stosowany w celu leczenia stanu przedrzucawkowego u kobiet w ciąży.

Aczkolwiek kobiety w ciąży lub karmiące powinny zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed spożyciem soli gorzkiej.

Ogólnie objawy niepożądane po nadmiernym spożyciu soli gorzkiej to łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, skurcze brzucha, w tym nudności, oraz biegunka.

Poważne reakcje alergiczne: trudności w oddychaniu, wysypka, swędzenie, pokrzywka, ucisk w klatce piersiowej lub obrzęk ust, twarzy, warg i języka, omdlenia, porażenie mięśni lub osłabienie mięśni, zawroty głowy, nieregularne bicie serca, pocenie się i silna senność.

W razie wystąpienia powyższych dolegliwości po zażyciu soli gorzkiej należy natychmiast powiadomić lekarza. Aczkolwiek poważne reakcje niepożądane soli gorzkiej występują rzadko, gdy są stosowane w bezpiecznym dozowaniu dla ludzi o dobrym stanie zdrowia.

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem soli Epsom, tutaj możesz sprawdzić ofertę na Ceneo.


Podsumowanie

Drogi czytelniku, mam nadzieję, że znalazłeś tu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania odnośnie soli gorzkiej, a szczególnie na pytanie, czy sól gorzka szkodzi. Jak widzisz, sól gorzka stanowi dosyć wartościowe lekarstwo, które może być poręczne, a tym samym pomocne jako środek przyczyniający się do pielęgnacji i utrzymania dobrego zdrowia.

Ponieważ sól gorzka ma dosyć szerokie spektrum działania, to w moim odczuciu klasyfikuje się jako swego rodzaju panaceum. Jednak pamiętaj, proszę, abyś używał tego panaceum ze zdrowym rozsądkiem.


Materiał zgromadzony w tym artykule jest oparty częściowo na mojej wiedzy, jak również pochodzi z różnych dostępnych wiarygodnych źródeł. Proszę, pamiętaj, że wszystko, co jest tu napisane stanowi jedynie wartość edukacyjną i jakiekolwiek informacje tutaj zawarte stosując w praktyce, stosujesz na własną odpowiedzialność.

 

Suplementy diety - porównaj ceny